A vakond aranyos állat. Minden gyerek odavan érte, főleg a Kisvakond óta. És még hasznos is: rengeteg lótücsköt, pajort, drótférget és egyéb nyalánkságot képes elfogyasztani. A növényeket nem eszi, nem rágja. Mégsem hiszem, hogy akad olyan 18 éven felüli, aki örömmel látná őket a kertben.

 

Legjobban talán a golfpálya-gyep rajongók tépik a hajukat miatta, amikor a gondosan egyformára nyírt, egy irányba fésült fűszálak között egy szép, szabályos vakondtúrást pillantanak meg. Ha egy kiadós eső után beomlanak a felszínközeli járatai, a szép fűre végképp keresztet vethetünk. De frászt kapnak tőle a konyha- és virágoskert kedvelők is, kedvező étrendje ellenére. A vakond ugyanis szépen kitúrja a növények alól a talajt, sőt, néha a növényeket is. A növények viszont talaj nélkül nem bírják sokáig, és elszáradnak. Ezért hamar döntés születik: a vakondnak mennie kell.

 

A vakond azonban kitartó állat: ha sok a táplálék a kertben, nem adja fel egykönnyen. Egyre nagyobb területen építi ki járatrendszerét, így van hova menekülnie a praktikáink elől. Védett állat, de hát egy vérbeli biokertész amúgy sem gyilkolná le a helyes kis fúrógépet. Nézzük, mit tehetünk, ha barátságos (vegyszermentes) módszerekkel kergetnénk el:

 

  • Szél felé fordított szájú sörösüveget helyezünk a túrásaiba: ha fúj a szél, hangot ad, amit a vakond nem szeret. Sajnos nem mindig fúj a szél, és az elszántabb példányok simán megszokják a hangot.

  • Kellemetlen szagú dolgok túrásba tömködése: fokhagymával, vöröshagymával, borsmentával, megtört gyalogbodza hajtással, ricinussal lehet próbálkozni. A rafináltabb egyedek betömik a büdös járatot, majd fúrnak helyette újat.

  • Nagy sárfű (euphorbia lathyris) ültetése: a gyökerének petróleumra emlékeztető illata van, amit nem szeretnek. 5-10 méterre kerülik el, így több kell belőle a kertben. Sokaknak bevált, de kisgyermekeseknek nem ajánlott, mert mérgező. Hatékony növény még a császárkorona; legjobb együtt ültetni a kettőt.

  • Ultrahangos vakondriasztó: kapható elemes és napelemes változatban. Van, ahol beválik, van, akinél azt is kitúrja (biztos nagyon zavarta már). Gondolom, az adott jószág elszántságától függ, használ-e.

  • Vakondriasztó spray: a nyest vizeletének szagát utánozza. A vakond fél a nyesttől, ezért menekülőre fogja.

  • Kutya: nagyon zavarja a vakondot az állandó rohangálásával. Ha nincs szerencsénk (esetleg kotorékebünk van), utánaás. Ekkor végleg lemondhatunk a szép fűről.

  • Személyes szabadság korlátozása (ld. még: foglyul ejtés): remek módszer, akár csapdával, akár lesben állva végezzük. Érdemes egy távolabbi réten szabadon engedni; ha csak átküldjük a kevésbé kedvelt szomszéd kertjébe, visszajöhet.

  • Megelőzés: füvesítés előtt vakondhálót kell leteríteni, ezen nem tudja átásni magát. A veteményest és a díszkertet nem tudjuk így védeni, de ha kombináljuk a kerítés föld alatti folytatásával, szép eredményt érhetünk el. A kerítésnél vegyük figyelembe, hogy a vakond 1-1,5 m mélyen is ás, ha mi ennél sekélyebben abbahagytuk, ő nyert.

 

+ 1 módszer: